Dr. Sadi Vural ROBOCOT 2018'de Aramızda Olacaktır

 Dr. Sadi Vural, 1973 yılında Çorum’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Elektronik mühendisliğinden (İngilizce) mezun oldu.  

1997 yılında Japonya’ya gitti ve Ritsumeikan Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine başladı 2000 yılında mezun olduktan sonra Sony’de köpek robotun çipini, Toshiba’da cep telefonu işlemcisini, ve Fujitsu firmasında ise cep telefon ekran middleware’ını geliştirdi. 2005 yılında ise Ayonix isimli kendi firmasını kurdu.

  

 2010 yılında Osaka Üniversitesi Robotics Laboratuvarında başladığı doktora programına başladı. Son 35 senede doktora programını 1 senede bitirme rekorunu kırmıştır.  

Sadi Vural, su an Tokyo’da yüz tanıma kameraları üzerine Ar-Ge faaliyetlerine devam etmektedir.

AYONIX yüz tanıma sistemleri firması 2007 de Dr. Sadi Vural tarafından kurulmuş Japonya’nın ilk global teknoloji firmasıdır. Sony, Sharp, Panasonic, Fujitsu, Toyota gibi birçok Japon firmasına yüz tanıma teknolojisi vermiştir.  

Dünyada 20’den fazla ülkede polis, savunma, istihbarat teşkilatları gibi kritik birimlerde kullanılan Ayonix yüz tanıma sistemi, Havalimanları, gümrük ve sınır koruma gibi alanlarda uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Ayonix yüz tanıma sadece suçlu yada şüpheli, aranan insanları tanımakla kalmıyor aynı zamanda yaş, cinsiyet, yüz ifadesini de tanıyabilmektedir. Yaş ve cinsiyet tanıyarak kişiye özel reklam oynatma (Digital signage), mutlu insanları sayma, gülümseyerek para ödeme gibi birçok uygulamayı da yapabilmektedir.   

Ayonix dünyanın en hızlı yüz tanıma firması olarak dikkat çekiyor. 6 milyon insani saniyenin 10’da 1’i hızında tarayarak çok hızlı bir alarm üretme kapasitesine sahiptir. Yakın zamanda piyasaya sürdüğü dünyanın tek gömülü kamera sistemi ile de yüz tanıma alanında liderliği sürdürmektedir.