Maker* ve Mucitler Sergisi
      Bu sergi çalışması, Malatya Maker Atölye’nin katkılarıyla organizasyonu gerçekleştirilecek. Maker Sergisinde;  bölgenin mucitleri, fikirlerini ürüne dönüştüren girişimciler, temaya uygun akademik çalışmalar, meslek liseleri eğitimcileri ve öğrencileri projelerini sergileyebilecekleri, kendilerini ve fikirlerini sunabilecekleri bir bölüm olarak planlanmıştır. Ayrıca düzenlenen ROBOTİK ve KODLAMA YARIŞMASI'nın Finalistleri de projelerini bu alanda sergileme fırsatı yakalayacaklar.

      Bu sergi; sanayici, yatırımcı, destekleyici kuruluşlar ile bölgenin inovatif projelerini buluşturmayı, mucit insanların kendi icatlarını sergileyebilmelerini, başka yeni fikirlere kapı açabilmelerini, kendi fikirlerini insanlarla buluşturabilmelerini, yeni, özgün endüstriyel ürünlere kapı aralayabilmelerini amaçlamaktadır.

      Bu alanda aynı zamanda oluşturulacak şov platformu ile makerlar, katılımcılara etkileyici ve keyifli dakikalar yaşatacaktır.

* Maker Hareketi Nedir?

Maker Hareketi (Maker Movement),  Teknoloji ile "kendin yap" kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir bir akımdır.

Maker’lar, dinamik bir şeyler düşünen, tasarlayan ve geliştiren kişiler olarak tanımlanabilir. Elektronik devreler, yazılım, 3 boyutlu yazıcılar ve model inşa araçları bu kitlenin başlıca ilgi ve yetenek alanları.