ROBOTİK ve KODLAMA YARIŞMASI
      Yarışma; robotik, kodlama, 3D tasarım gibi inovasyona yön veren maker ve steam alanların tutkunlarını aynı çatı altında toplamayı benimsemektedir. ROBOCOT 2016 etkinliğinde günümüzün en öne çıkan konularından robotik, akıllı ürünler, nesnelerin interneti, yerli ar-ge, fütürizm ve maker hareketi gibi konular ele alınacak.

      Robotik yarışması 4 ayrı yaş kategorisinde konu sınırı olmadan, her yaş kategorisindeki öğrencilerin kendi robotlarını yarıştırdıkları bir yarışma olacaktır.

      Yarışmalarda konu sınırı, robot kiti veya yazılım sınırı bırakılmadan tamamen özgün ve geniş bir aralıkta yapılacaktır. Öğrenciler kendi yaş kategorilerinde istedikleri ekipman ve yazılımla (veya yazılımsız) yarışmalara katılabilecektir. Yani öğrenciler ister kendi yaptıkları bir robot mekanizmasıyla, ister satın aldıkları bir kiti birleştirip programlayarak, ister ARDUINO veya PIC gibi kontrol kartlarını kullanarak geliştirdikleri robotları ile yarışmaya iştirak edebilirler.

      Yarışmaya katılan öğrenciler kendi robotlarını anlatan bir poster hazırlamalı ve çalışır haldeki robot kitleri ile yarışmaya başvurabilirler.

    Yarışmaya katılım başta Malatya ve çevre illerdeki tüm özel ve devlet okulları, meslek liseleri, üniversitelerin ilgili bölümleri olmak üzere tüm ülkeyi kapsamaktadır.

      Yarışmada her yaş kategorisinden ilk üç belirlenecektir. Bu amaçla inönü üniversitesinin ilgili bölümlerinden davetli olarak çağrılan öğretim üyeleri jüri olarak belirlenecek ve bu jüri üyeleri her kategorinin ilk üçünü belirleyecektir. Her sıralamaya giren öğrencimize sponsorların finanse ettikleri ödülleri verilecektir. 

      Yaş kategorileri :

  1. 10 yaş ve altı
  2. 10 - 14 yas aralığı
  3. 14 - 17 yaş aralığı
  4. 17 yaş ve üstü

olmak üzere 4 kategoriye ayrılmıştır.