Robot yarışması 4 ayrı yaş kategorisine ayrılmıştır. Herhangi bir tema kategorisi içermez. Her yaştan öğrenci ve katılımcının kendi özgün robotlarını yarıştırdıkları bir yarışmadır. Yarışmacılar 2 gün boyunca robotlarını ziyaretçilere sergileyerek tanıtım yapmakta ve ziyaretçilere robotlarını anlatırlar. İkinci günün sonunda ise jürilerin özgünlük derecesine bağlı oylaması ile her yaş kategorisinde ilk üçe girenler ödüllendirilecektir.

Yaş kategorileri;

  • 10 yaş ve altı
  • 10 - 14 yaş aralığı
  • 14- 17 yaş aralığı
  • 17 yaş ve üstü

olmak üzere 4 ayrı kategoriye ayrılmıştır.

 Yarışmada konu sınırlaması, tema kategorileri olmaksızın tamamen özgün ve geniş bir aralıkta yapılmaktadır. Öğrenciler kendi yaş kategorilerinde istedikleri ekipman ve yazılımla (veya yazılımsız) robot ürünleri ile yarışmalara katılabilecektir. Yani öğrenciler ister kendi yaptıkları bir robot mekanizmasıyla, ister satın aldıkları bir kiti birleştirip revize ederek, programlayarak, ister ARDUINO veya PIC gibi kontrol kartlarını kullanarak geliştirdikleri robotları ile yarışmaya iştirak edebileceklerdir.

 Yarışmaya katılan öğrenciler kendi robotlarını anlatan bir poster ve çalışır haldeki robot kitleri ile yarışmaya başvurmalıdırlar.

 Yarışmacı kitlesi başta Malatya ve çevre illerdeki tüm özel ve devlet okulları, meslek liseleri, üniversitelerin ilgili bölümleri olmak üzere tüm ülkeyi ve sınır dışını kapsamaktadır. Yarışmacıların öğrenci olma zorunluluğu yoktur.

 Yarışma sonucunda her yaş kategorisinden ilk üç belirlenecektir. Bu amaçla İnönü üniversitesinin ilgili bölümlerinden davetli olarak çağrılan öğretim üyeleri ve iş adamları jüri olarak belirlenecektir. Jüri üyeleri yarışmacılara verecekleri puanlar her yarışmacı için toplanacak ve ortalamaları alınacaktır.

 Toplamda en yüksek puanı alan yarışmacılardan her kategorinin ilk üçü belirlenecektir. Sıralamaya giren her yarışmacıya sponsorların finanse ettikleri ödülleri verilecektir.