KAYITLARIMIZ TAMAMLANMIŞTIR!

İlginiz için teşekkür ederiz.

Yarışma robotik, kodlama, 3D tasarım gibi inovasyona yön veren maker  ve steam alanların tutkunlarını aynı çatı altında toplamayı benimsemektedir. ROBOCOT 2016 etkinliğinde günümüzün en öne çıkan konularından robotik, akıllı ürünler, nesnelerin interneti, yerli ar-ge, fütürizm ve maker hareketi gibi konular ele alınacak.

Robotik yarışması 4 ayrı yaş kategorisinde konu sınırı olmadan, her yaş kategorisindeki öğrencilerin kendi robotlarını yarıştırdıkları bir yarışma olacaktır.

yaş kategorileri;

1- 10 yaş ve altı

2- 10 – 14 yaş aralığı

3- 14- 17 yaş aralığı

4- 17 ve üstü

olmak üzere 4 ayrı kategoriye ayrılmıştır.

Yarışmalarda konu sınırı, robot kiti veya yazılım sınırı bırakılmadan tamamen özgün ve geniş bir aralıkta yapılacaktır. Öğrenciler kendi yaş kategorilerinde istedikleri ekipman ve yazılımla (veya yazılımsız) yarışmalara katılabilecektir. Yani öğrenciler ister kendi yaptıkları bir robot mekanizmasıyla, ister satın aldıkları bir kiti birleştirip programlayarak, ister ARDUINO veya PIC gibi kontrol kartlarını kullanarak geliştirdikleri robotları ile yarışmaya iştirak edebilirler.

Yarışmanın düzenlenme amaçları; eğlenceli bir ortamda öğrencileri yeni robot fikirleri konusunda güdüleyebilmek, bu konuda merak uyandırabilmek, robotik temalı maker hareketinin yaygınlaşmasını sağlamak, Malatya ve çevre iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de ilk öğretim, orta öğretim ve üniversite düzeyinde robot fikrini yaymak, öğrencilere yeni hedefeler ve ufuklar açabilmek, geleceğin en önemli teknolojisi olan robot teknolojileri konusunda öğrencilere bir farkındalık oluşturup onları bu alana yönlendirebilmek, ülkemiz adına, yeni teknoloji alanlarını keşfetmeyi isteyen, arzulayan, merak eden yeni bir neslin önünü açabilmek, gençlerimizin bilgisayarı tüketim amaçlı kullanmak yerine üretim amaçlı kullanmaları için yönlendirebilmek, olarak sıralanabilir.

Yarışmaya katılan öğrenciler kendi robotlarını anlatan bir poster hazırlamalı ve çalışır haldeki robot kitleri ile yarışmaya başvurabilirler.

Yarışmaya katılım başta Malatya ve çevre illerdeki tüm özel ve devlet okulları, meslek liseleri, üniversitelerin ilgili bölümleri olmak üzere tüm ülkeyi kapsamaktadır.

Yarışmada her yaş kategorisinden ilk üç belirlenecektir. Bu amaçla inönü üniversitesinin ilgili bölümlerinden davetli olarak çağrılan öğretim üyeleri jüri olarak belirlenecek ve bu jüri üyeleri her kategorinin ilk üçünü belirleyecektir. Her sıralamaya giren öğrencimize sponsorların finanse ettikleri ödülleri verilecektir.